header mobil sidebar buttonheader mobil search button

İran Halısının Özelliği Nedir?

Tarih: 20.02.2023 15:20
İran Halısının Özelliği Nedir?
İnce işçilikleriyle nam salan İran halılarının özelliklerini Halıca farkı ile öğrenelim.

İran Halıları Nedir?

İnce işçiliği ve güzelliği ile bilinen İran Halısı, yün ipliği ve ipek kullanılarak yapılan ve daha çok İran ve Türk düğüm teknikleri ile dokunan halılara verilen isimdir. Bu halılar bitkisel boyalarla renklendirilen kaliteli el dokuma halılarıdır ve bu yüzden de oldukça narin bir yapıya sahiptirler. 

Halı kültürümüzden oldukça önemli bir sahip parçalardan biridir. Bu yüzden de halı denildiği zaman akla ilk olarak Türkiye ve İran gelmektedir. Çok eski zamanlardan beri dünyanın en ünlü el sanatları ve halı dokuması bu coğrafyalarda olduğundan dolayı halı konusunda ülkemiz önemli bir konuma sahiptir. Halı dokuma sanatı oldukça yorucu ve ince iş olarak adlandırılan sanatlardan biridir. Bu yüzden de bazı halılar oldukça değerli bir yere sahiptir. Bunlardan biri de İran halıları olmaktadır. Öyle ki İran halıları, zengin renkleri, olağanüstü sanatsal desenleri ve kaliteli tasarımları ile dünyaca ünlüdür. Bu yüzden de müzelerde ve ünlü yerlerde bu halıları görmeniz mümkündür. İran halıları konusunda karşınıza çıkacak diğer bir terim ise Pers Halısı olmaktadır. Arasında herhangi bir fark yoktur. 
 

İran Halısı Neden Değerlidir?

İran Halılarının ne kadar değerli olduğundan yukarıda bahsetmiştik. Tabii bunun nedeni el emeği ve ipliğidir. İran Halıları yün ve ipek ipliklerle ince dokuma olarak dokunur. Yine aynı şekilde kendine has teknikleri vardır. Bunlar halının dokusunun oluşmasına ve değerli olmasına neden olur. Oldukça hassas bir yapıya sahip olan İran halıları bakımı da oldukça zor ve masraflı halılardan biridir. 
 

İran Halısı Nasıl Anlaşılır?

İran ve bölgelerinde olan el dokuma halılar, farklı zenginlikte ve her birisi ayrı bir sanat eseri olduğu için Türk halı sanatında önemli bir yere sahiptir. Bu yüzden de bu konuda çok fazla talep olduğundan dolayı halıların sahteleri de oldukça çoktur. Bu noktada İran halılarını diğer halılardan ayırt etmek için bilmeniz gereken şeyler vardır. Öncelikle halının arkasındaki düğümler sizlere halının ne halısı olduğunu gösterecek şeylerden biridir. Zaten İran Halılarının Düğüm Tekniği oldukça farklıdır. Diğer bir ayırt edici özellik ise kokudur. İran halılarını kokladığınız zaman bununuza yün kokusu gelmesi gerekmektedir. Eğer sentetik bir koku geliyor ise bu halı orijinal bir İran halısı değildir. Son olarak ise İran halısı olmayan, yani sentetik olan halı üzerinde elimizi gezdirdiğimiz zaman, elimize çok fazla bir ürün gelmeyeceği için halının İran halısı olmadığını anlayabilirsiniz. 
 

İran Halısı Nereden Alınır?

İran halıları oldukça değerli halılardan biridir. Bu yüzden de bu kadar emeğin karşılığı da oldukça yüksek olmaktadır. Piyasaya baktığımızda “İran Halısı Fiyatları” konusunun merak edildiği ortadadır. Aynı zamanda piyasada orijinal İran halısı bulmakta oldukça zor olduğundan güvenilir markalardan alışveriş yapmak çok önemlidir. Halıca Pers Halıları kategorisinde sizlere yardımcı olmaktadır. Bu sayede sizler de İran Halısı konusunda güvenerek alışveriş yapabilirsiniz. Yine aynı şekilde Halıca piyasadaki en uygun fiyatlı ve kaliteli firmalardan da biridir. Bu sayede sizler de gönül rahatlığı ile istediğiniz halıya anında sahip olabilirsiniz. Diğer yandan firmamız müşterinin iletişime geçerek Pers Halıları hakkında fiyat teklifi alabileceği bir firma olduğundan aklınızdaki soruları istediğiniz zaman bize ulaşarak cevaplayabilirsiniz. Bu sayede kafanızda da herhangi bir soru işareti kalmaz. Yapmanız gereken tek şey halica.com adresine girerek hayalinizdeki halıyı bulmaktır gerisini Halıca sizin için çözüme kavuşturur.  

 
İlgili Ürünler
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yükleniyor...