header mobil sidebar buttonheader mobil search button

El Dokuması Halı Nasıl Temizlenir?

Tarih: 10.06.2022 17:44
El Dokuması Halı Nasıl Temizlenir?
Bu yazımızda Halıca El Dokuma Halıları ve el dokuma halılarının temizliği hakkında sizleri bilgilendireceğiz.

El Dokuma Halı Temizliği

Halı kültürü çok eski zamanlardan beri bizim bir parçamızdır. İlk olarak iletişim için ortaya çıkan halılar, dokuma sayılarına göre bile birçok türe ayrılmaktadır. Kimi bazen bir hediye kimi zaman duvara asılan bir süs kimi zaman ise kullandığımız bir ev eşyası olan halılar belli noktada ayrılmaktadır. Bunlardan biri de El Dokuma Halısı olmaktadır. El dokuma halısı, fabrikasyon olmayan, makine işçiliği ile üretilmeyen ve insan emeği ile ortaya çıkan halılara verilen bir isimdir. El dokuması halılar kendi özel tezgâhlarında dokunur. Bunun için dikey ve yatay olarak halı tezgâhına gerilen atkı ve çözgü halıların iskeletini oluşturur. Bu sayede uzun emekler sonunda elde edilen halı oldukça değerli bir hal alır. El dokuma halılarını üretmek kadar bu halıların bakımları da oldukça zordur. Bunun için özellikle daha narin davranmalısınız. El dokuma halınızın uzun ömürlü ve parlak görünümlü olabilmesi için düzenli olarak bakım yapmalısınız. Bunun için haftada bir veya iki kez tüylerinin yatık olduğu yöne doğru elektrik süpürgesiyle süpürmeniz yeterlidir. Bunun dışında oluşan lekelere ise çok fazla müdahale etmemek gerekmektedir. Çünkü hassas yapısı sebebiyle el dokuma halıları için en uygun temizleme şekli, profesyonel halı yıkama firmalarıdır. Bu noktada bir uzmana danışmak daha mantıklı olacaktır. Aksi halde el dokuma halınızı bozabilirsiniz.

El Dokuma Halı Evde Nasıl Temizlenir?

El dokuma halıları genel olarak çok hassas bir yapıdadırlar. Bu yüzden de çok fazla temizleme şansınız olmaz. Eğer bir leke olduysa ya da üzerine bir şey döküldü ise bu noktada El Dokuma Halıların Nasıl Yıkanacağını bilen bir uzmana başvurabilirsiniz. En iyi bilgiyi yine onlar verecektir. Uzman hal yıkama fabrikaları bu tür halılar için özel bir yıkama belirlemektedir. Eğer vermek istemiyorsanız ise yapacağınız şeylerden biri ılık su dolu bir kovanın içinde sabunu koyup çözülmesini bekleyin ve yumuşak kıllı bir fırça ile lekeyi ovalayın. Yalnız bunu yaparken oldukça narin davranmalısınız. Aksi halde leke daha fazla yere bulaşabilir veya halınızın yapısı bozulabilir. Bunun yanında durulama için, sabun kalıntıları temizleyecek bir bez kullanabilir ve sabunu çıkarmak için su ekleyebilirsiniz. Ardından kurumasını bekleyebilirsiniz.

El Dokuma Yün Halı Nasıl Temizlenir?

El Dokuma Yün Halılar oldukça narin parçalardır. Bu yüzden de temizlik konusunda özel bir durumları mevcuttur. El dokuması halılar için uygun ve özel şampuanlar vardır, bu şampuan bir kap suyun içine konulup, üzerine şampuana uygun klor eklenmelidir. Aksi halde leke ya da temizleme istenildiği gibi olmayabilir. Bu işlem suyun halıya zarar vermemesi için uygulanır. Daha sonra bir fırça yardımıyla fırçalayabilir veya temiz bir bez yardımıyla halı silinir ve kurumaya bırakılır.

Kök Boyalı Halı Nasıl Yıkanır?

Çok hassas olan Kök Boyalı Halıların Temizliği genellikle elektrikli süpürge ile yapılır. Çünkü yıkama işlemi çok teferruatlıdır. Doğal sabun kullanılabilir. Bunun yanında makineye atılmamalıdır. Genel olarak bu tarz halıları özel olarak yıkanması önerilmektedir. Siz de Halıca bünyesinde bulunan en değerli el dokuma halılarını bu yöntemler ile temizleyebilirsiniz. Web sayfamızı ziyaret ederek evinize en uygun El Dokuma Halı modellerini sipariş edebilirsiniz.


 

İlgili Ürünler
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yükleniyor...