header mobil sidebar buttonheader mobil search button

Halı Alırken Nelere Dikkat Edilir?

Tarih: 10.06.2022 17:45
Halı Alırken Nelere Dikkat Edilir?
Birçok çeşitte karşımıza çıkan Halı Modellerini bu yazımızda mercek altına alıyoruz. En İyi Halı Hangisi? Hangi Halıyı Almalısınız? Cevaplar yazımızda.

En Kullanışlı Halı Çeşidi Hangisi?

Ev dekorasyonunda halılar oldukça önemlidir. Çünkü bir evin görüntüsünü değiştiren ve ev gibi hissedilmesini sağlayan eşyalardan biridir. Bu yüzden halı alırken birçok noktaya bakmak gerekmektedir. Evinizin boyutu, halının şekli, ebattı, modeli, evinizin tarzı gibi konular yüzeysel olarak kriterleriniz olabilir. Öncelikle çocuk sahibi, hayvan sahibi ya da çok kalabalık bir aile sahipseniz kullanışlı halı çeşitleri sizin için en mantıklı seçeneklerden biri olacaktır. Bu noktada en mantıklı seçim akrilik halılardan yana olacaktır. Akrilik Halılar, lekeye karşı dirençli olan halı aynı zamanda temizlenmesi de kolay bir halıdır. Bu yüzden de en çok tercih edilen türdeki halılardır. Aynı zamanda kullanımı son derece pratik ve diğer halılara göre daha ekonomiktir. Son olarak ise küflenme, rutubet ve aşınmaya karşı dayanıklıdır. Diğer bir tür ise naylon halılardır. Bu halılarda aynı akrilik halılar gibi uzun ömürlüdür. Aşınmaya dayanıklı, kirlenmeye dirençli ve aynı zamanda sert bir yapısı vardır.

 

Halının Kaliteli Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Bir halının kaliteli olduğunu iplik sayısına göre anlamaktayız. Yine aynı şekilde Kaliteli Halılar yoğunluk olarak da oldukça farklıdır. Halı almaya gitmeden önce belli kriterlere göre seçim yaparsanız, kaliteli halılar aldığınıza emin olabilirsiniz. Öncelikle yüzey ağırlığı kullanılan malzemeyi göstermektedir. Bu yüzden dikkat edilmelidir. Diğer bir kriter ise halının yoğunluğu ve iplik çeşididir. İlmik sıklığı ne kadar fazlaysa halı o kadar kalitelidir diyebiliriz.

 

Halı İplik Çeşitleri Nedir?

Halı İpliği Çeşitleri halının kalitesini belirleyen en önemli unsurlardan biridir. Kullanılan iplik ya da malzeme halının şeklini ve kalitesini verir. Bu yüzden farklı iplikler farklı halıların oluşmasına olanak sağlar. Genelde kullanılan iplik türleri sentetik halılarda; naylon, polyester, olefin ve triextadır. Doğal, el yapımı dediğimiz halılarda ise; ipek, yün ve sisal ipliği kullanılır. Bu malzemeler aslında halının kalitesini, fiyatını ve türünü belirler.

 

Dokuma Sıklığı Ne Demek?

Dokuma Sıklığı bir halının kalitesini belirleyen önemli özelliklerden biridir. Halının yoğunluğu yani dokuma sıklığı, ilmiklerin ne sıklıkla örüldüğüdür. İlmik sıklığı ya da diğer bir deyişle dokuma sıklığı ne kadar fazlaysa halı o kadar kalitelidir. Bu dokuma sıklığı tabi ki halının türüne ve kalitesine göre değişmektedir. Fakat sık dokunmayan halılar kısa ömürlüdür. Bu yüzden halı alacağınız zaman bu konuya dikkat emeniz önemlidir. Daha sıkı dokunmuş halı modelleri tercih etmelisiniz.

 

Antibakteriyel Halı ve Antialerjik Halı Nedir?

Son dönemlerde en çok kullanılan halı türleri ise AntibakteriyelHalıModelleridir. Bazı kişilerin toza ve belirli bakterilere karşı alerjileri vardır. Bu kişiler toz tutabilecek her şeyden uzak dururlar. Halı da bunlardan biridir. Ancak antialerjik halılar tozu ve bakterileri içlerine hapsederler. Böylece alerjik kişiler direk temas halinde bulunmadıkları için rahatsız da olmazlar.

 

Dekoratif Halı Modelleri Nelerdir?

Ev dekorasyonunda en çok baktığımız şey Dekoratif Halı Modelleri olmaktadır. Dekoratif halı modelleri yapılarından çok evin tarzına göre tercih edilen halı modelleridir. Dekoratif halılardan beklenilen şey ise evdeki eşyalarla uyumlu olmalarıdır. Bu konuda halica.com sizlere oldukça fazla alternatif sunmaktadır. Her renkte ve ebatta bulabileceğiniz dekoratif halılar halica.com adresinde sizleri beklemektedir. Yapmanız gereken tek şey adresimizi ziyaret ederek evinize en uygun halıyı sepetinize eklemektir.

 

İlgili Ürünler
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yükleniyor...