header mobil sidebar buttonheader mobil search button

Etnik Desenli Halıların Bilmediğiniz Özellikleri

Tarih: 22.03.2023 12:29
Etnik Desenli Halıların Bilmediğiniz Özellikleri
Etnik desenli halılar görüntüleriyle olduğu kadar içerdiği yoğun anlamlarla da oldukça özel halı çeşitleridir. Detaylar yazımızda.

Etnik Halı Nedir?

Halı sadece evimizde kullandığımız kadar basit bir ürün değil. Öncelikle halı kendi kültürümüz için oldukça önemli de bir eşya. Gerek eski dönemdeki anlamı gerekse motiflerinin anlatmak istedikleri çok fazla. Halı çok eskilerden beri kültürümüzde aslında bir şeyler anlatan ve bizlere yol gösteren de bir ürün bu yüzden de şimdilerdeki anlamından çok farklı. Diğer yandan kültürümüzde çok fazla halı çeşidi de var. Bunlardan biri de Etnik halı modelleri. Etnik Halılar aslında günümüzdeki halılardan çok farklı. Dokuması, renkleri, dokusu ve yaşanmışlıkları çok fazla. Bu yüzden de çok değerli halılardan da biri. Bu halıların meşakkatli imalata (dokuma) süreçleri ile oldukça değerli olduklarını biliyoruz. Sadece maliyet olarak da değil, emek olarak da oldukça yüksek olan bu halılara sahip olmak oldukça büyük bir avantaj. 
 

Etnik Halı Çeşitleri Nelerdir?

Etnik halı dediğimiz zaman akla hemen etnik desenler gelebilir. Fakat aslında durum böyle değil. Çünkü bu halıların en büyük farklarından biri de çok değerli olmaları ve sadece desen ile ayrı bir yere sahip olmamaları. Etnik halı çeşitleri oldukça yoğun ipliklere sahip ve yapımı oldukça emek isteyen halı çeşitlerinden de biri. Örneğin çok değerli olan Nepal Halıları yine aynı şekilde diğer bir değerli olan Hereke Halıları bunlara örnek verilebilir. Bu halılar evlerimizde kullanabileceğimiz fakat dikkat etmemiz ve temizlik konusunda da oldukça zor olan halı türlerinden biridir. Bu yüzden de genellikle daha sakin ve kalabalık olmayan ailelerin kullanılması önerilir. 
 

Halılardaki Etnik Motiflerin Tarihçesi

Etnik halı dediğimizde aklımıza tabii ki "Anadolu Halıları" terimi gelmektedir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi halı kültürü bizlerin birçok şeyi anlamamızı sağlayan da bir eşya olarak kültürümüzde var olmuştur.  Anadolu’da belirli olgulara ve tanımlara atfedilen semboller vardır; bu semboller etnik halılarda hala bulunur ve günümüzde hala kullanılmaktadır. Kullanılan haneye bereket, doğurganlık, cesaret, güç, arınma, yeniden doğuş, saflık gibi iyi dilekler dilemek için bu motifler kullanılmaktadır. Bazılarına örnek verelim. 
 

Bereket ve Doğurganlığa Atfedilen MotifBu motif eli belinde bir kadını sembolize eder. Bu sayede bizlere doğurganlığa atıf yapar ve aynı şekilde bereket diler. 
 

Arınmaya Atfedilen MotifSuyolu motifi olarak bilinen bu sembolde suyun önemine atıf yapılır. Suyolu motifli halılarla evler için su gibi saflık, su gibi uzun yaşam süresi dilenir. Bu motif ayrıca arınma, yeniden doğma anlamlarına da sahiptir. Bu da kültürümüz için en önemli şeylerden biridir.
 

Baklava Desenli Motifler


 
Kültürümüze göre göz detayına sahip olan bu baklavalı motiflerde haneyi nazardan ve kem gözlerden koruma dileği yatmaktadır. 
 

Dallı Motifler
Anadolu’da oldukça sık kullanılan dallı ve yapraklı motifler doğayı, yaşamı anlatır. Haneye hayatın güzelliklerini ve pozitif enerjiyi armağan eder.
 

Dikenli Motifler


 
Kültürümüzdeki etnik halılarda dikenli motif çeşitleri haneden kötü gözleri, zararlı böcekleri, akrepleri uzaklaştıracak bir dilek olarak kullanılmıştır. Bu motifle de görüyoruz ki halılardaki motiflerin birçok farklı anlamları ve anlatacakları mevcuttur.  
 

Otantik Halı Modelleri Halıca’da

Son dönemde Otantik Halılar oldukça popülerdir. Kişiler yaşanmışlık hissiyatını evlerine de yansıtmak istemektedirler. Bu yüzden de bu konuda güvenilir firmalar arar. Halıca bu konuda hem seçenekleri hem de uygun fiyatları ile sizlere yardımcı olmak için çalışmaktadır. Sizler de Halica.com adresine girerek zevkinize uygun otantik halılara en kısa sürede sahip olabilirsiniz. 

 
İlgili Ürünler
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yükleniyor...